Nyitókép: MTI / MTVA / Veres Nándor
Ismét megméretésre készül a romániai magyar párt, miután sikerrel vette az európai parlamenti és a helyhatósági választás akadályát. A nyáron az országban élő 6 százaléknyi magyart jól mozgósítva behúzta a voksok 6,48 százalékát, összesen 579 180 szavazatot. Más kérdés, hogy sikerül-e ez a mutatvány a parlamenti választáson is december 1-jén.
Az RMDSZ akkor kerülhet be a kormánypártok közé, ha a koalíció nem torz – fogalmaz lapunk megkeresésére Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője. A román politikában nincsenek nagy sértődések; ahogy a most civakodó, koalíciót bontó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) könnyen összekerülhet egy új felállásban, egyáltalán nem zárható ki, hogy a kormányból 2023 júniusában távozó RMDSZ is visszatalál.
A tét a magyar pártnak egyértelmű: megugrani az 5 százalékos parlamenti küszöböt. Ez a minimumprogram, de ezért is folyamatosan harcolni kell. Pászkán kifejti: bár ott van a 3 százalékos alternatív küszöb, ami kevesebb képviselővel és szenátorral, de biztosítja a parlamentben maradást, azonban „ha egyszer ráfanyalodik az RMDSZ, könnyen lehet, hogy a következő ciklusra a román pártok eltörlik”.
A bejutásnál nagyobb siker a kormányra kerülés. A legvalószínűbb lehetőség erre egy hasonló koalíció, mint amilyenből 2023-ban távozott a szervezet: egy hármas fogat a szocdemekkel és a nemzeti liberálisokkal. Az optimisták abban bíznak, hogy talán menni fog a PNL nélkül, de ez a népszerűségi mutatók ismeretében inkább csak azt jelentené, hogy egy másik koalíciós partnerrel, abban az esetben, ha nem torz a felállítani tervezett koalíció.
„Egyáltalán nem biztos, hogy csak a szociáldemokraták lesznek koalícióképesek, és csak a nemzeti liberálisokat választhatják” – hangsúlyozza a szakértő. Ha a szélsőjobboldali SOS Románia elnöke, a közelmúltban az alkotmánybíróság által az államfőjelöltségtől eltiltott Diana Șoșoacă pártja eléri a 8-9 százalékot, Pászkán szerint nem lehet kizárni, hogy a fősodratú pártok koalícióképesnek tartják a „néppártibb” szélsőjobboldalt, a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR). Márpedig ha beszáll a kormányzásba egy magyarellenes erő, ott az RMDSZ-nek nincs helye. Még egy lehetőség az, hogy a PNL a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ révén akarna koalíciót építeni, és valahogyan sikerülne a három szervezetnek elég mandátumot összeszednie – bár a kormányalakításban biztosan nem segítene az, hogy az USR elnöke, Elena-Valerica Lasconi nemrég Romániában nemkívánatos személynek minősítette Orbán Viktort. Emellett ha úgy alakul, az RMDSZ-szel a kormányon kívül egy lazább szövetségben is együtt lehet működni – ismerteti a forgatókönyveket Pászkán Zsolt –, ilyen szempontból van mozgástér.